گوگل از ادغام سرویس‌های Duo و Meet پشیمان شد

گوگل از ادغام سرویس‌های Duo و Meet پشیمان شد

گوگل از ادغام سرویس‌های Duo و Meet پشیمان شد

سال گذشته شایعه‌ای منتشر شد مبنی بر اینکه گوگل قصد دارد دو برنامه‌ پر طرفدار چت ویدئویی خود یعنی Duo و Meet را با یکدیگر ادغام کند. برای معدود کسانی که آشنا نیستند؛ Duo درواقع اپلیکیشن چت ویدئویی برای کاربران معمولی و Meet سرویس ویدئو کنفرانس غول جستجوی اینترنت برای کاربران سازمانی است. طبق شواهد، برنامه‌ اولیه‌گوگل این بود که یک پلتفرم چت ویدئویی واحد ایجاد کند که امکان ارسال پیام ویدئویی ساده مثل پیام‌های تبریک تولد و موارد دیگر را به‌ همراه انیمیشن‌های مرتبط ارائه دهد و کاربران بتوانند از همین بستر برای برقراری تماس‌های تصویری کاری و سازمانی بهره ببرند. در واقع گوگل قصد داشت برنامه‌ای مشابه واتساپ و تلگرام طراحی کند. در واقع قرار بر این بوده که نام پلتفرم واحد گوگل Duet باشد و Duet در واقع ترکیب دو حرف اول Duo و دو حرف آخر Meet است. البته در گزارش‌های اخیر اشاره شده است که گوگل دیگر قصد ندارد این دو پلتفرم را با یکدیگر ترکیب کند. ظاهرا این غول فناوری تصمیم گرفته پروژه‌ Duo را به ‌طور کلی لغو کند و این یعنی در ادامه، سرویس چت ویدئویی مخصوص کاربران عادی را به ‌طور مجزا ارائه نخواهد کرد. طبق این گزارشات با پشیمانی گوگل از این کار تنها قابلیتی که ممکن است گوگل برای کاربران عادی به Meet  اضافه کند این است که به کاربران عادی اجازه خواهد داد با برقراری تماس‌های تلفنی بتوانند کنفرانس‌های ویدئویی گوگل Meet را اجرا کنند.

گوگل از ادغام سرویس‌های Duo و Meet پشیمان شد

کاربران سازمانی معمولا برای برنامه‌ ریزی ویدئو کنفرانس‌های مورد نظر خود از لینک‌ها و ایمیل استفاده می‌کنند. تماس‌های ویدئویی سازمانی معمولا از قبل برنامه‌ ریزی شده‌اند و این درحالی است که تماس‌های ویدئویی کاربران عادی اغلب بدون هماهنگی و به ‌طور ناگهانی برقرار می‌شود. علاوه ‌بر امکان آغاز کنفرانس Meet با برقراری تماس تلفنی، گزارش‌هایی در مورد افزودن قابلیت رمزنگاری سراسری Duo نیز مطرح شده است. گفته می‌شود تیمی که روی Duet کار می‌کرد، اکنون در تیم Meet مستقر شده یا روی سایر قابلیت‌های سازمانی گوگل برای این پلتفرم مشغول فعالیت شده‌اند؛ به ‌همین دلیل اپلیکیشن Duo طی سال گذشته به ‌روزرسانی بزرگی دریافت نکرده است. در گزارشات اعلام شده گوگل اعلام کرده است که هیچ تغییری در برنامه‌های این شرکت برای ادامه‌ سرمایه‌ گذاری روی کاربران عادی ایجاد نشده است و از این برنامه صرف نظر کرده است. در ماه اوت و زمانی‌که گوگل رابط کاربری صفحه‌ اصلی Duo را به‌ روزرسانی کرد تا با رابط کاربری صفحه‌ اصلی ایجاد شده برای Meet مطابقت داشته باشد، در واقع مرگ اپلیکیشن Duo را اعلام کرد. گوگل اعلام کرده است نقشه‌ راه این شرکت برای اپلیکیشن‌های تماس تصویری بسیار جامع است که در آن هم کاربران عادی و هم کاربران سازمانی مد نظر قرار گرفته‌اند.

گوگل از ادغام سرویس‌های Duo و Meet پشیمان شد

همان‌طور که اشاره شد گوگل همچنان تصمیم دارد Meet را جایگزین Duo کند، اما تمرکز اصلی روی کاربران سازمانی خواهد بود و این یعنی پلتفرم نهایی این شرکت برای ارائه‌ قابلیت تماس‌های ویدئویی، با نام Meet به کار خود ادامه خواهد داد. در واقع استفاده از یک برنامه‌ واحد برای برقراری تماس‌های ویدئویی شخصی یا کنفرانس‌های ویدئویی سازمانی، باعث کاهش سردرگمی کاربران برای انتخاب اپلیکیشن خواهد شد؛ درست مثل شرایطی که اپل با سرویس فیس‌تایم برای کاربران خود فراهم کرده است. اپل پلتفرم فیس‌تایم را به‌عنوان ابزاری برای مشاغل، به‌ویژه برای کسانی که از خانه کار می‌کنند تبلیغ کرده است. بنابراین در آخر می‌توان گفت باید اپلیکیشن Meet را به عنوان برنامه مخصوص گوگل برای برقراری تماس‌های ویدئویی در نظر گرفت.

نظر خود را بنویسید

دیدگاه