کمپانی اپل وارد جنگ مگاپیکسلی میشود

کمپانی اپل وارد جنگ مگاپیکسلی میشود

بالاخره کمپانی اپل وارد جنگ مگاپیکسلی شد

اپل یکی از غول‌های تولید کننده گوشی موبایل در دنیا است که همیشه محصولاتش برتری چشمگیری نسبت به دیگر کمپانی‌ها دارند. بعد از عرضه گوشی‌های سری آیفون 13 اپل در سال 2021، اکنون همه منتظر تولید آیفون 14 هستند و شایعات زیادی در مورد این سری جدید به گوش می‌رسد. در آخرین مورد نیز اطلاعاتی از قابلیت‌های دوربین آیفون 14 پرو مطرح شده که می‌تواند هیجان انگیز باشد، زیرا ممکن است در نهایت شاهد ورود اپل به جنگ مگاپیکسل‌ها باشیم. طبق جدیدترین گزارشات آیفون 14 پرو و ​​14 پرو مکس قرار است با دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی عرضه شوند. طبق نظر کارشناسان اگر این گزارش صحت داشته باشد، شاهد ارتقاء بزرگی از دوربین 12 مگاپیکسلی نسل فعلی سری آیفون 13 به دوربین 48 مگاپیکسلی خواهیم بود. با اینکه افزایش شمار مگاپیکسل‌ها برای طرفداران آیفون می‌تواند هیجان ‌انگیز باشد اما همان ‌طور که بارها هم گفته شد، مگاپیکسل بالاتر لزوماً به معنای کیفیت بهتر نیست. از آنجا که اندازه سنسورهای موبایل تقریباً‌ ثابت هستند، افزایش شمار پیکسل‌ها به کوچک‌تر شدن آن‌ها می‌انجامد که این امر نیز به نوبه خود کیفیت عکاسی در نور کم را پایین می‌آورد.

دقیقاً به همین دلیل است که سازندگان گوشی از قابلیت ادغام پیکسل‌ها برای افزایش کیفیت عکس‌ها در نور کم استفاده می‌کنند.  از سوی دیگر، هر چه شمار پیکسل‌ها بیش‌تر شود، عکس‌ها بزرگ‌تر و حجیم‌تر شده و به فضای بیش‌تری برای ذخیره آن‌ها نیاز خواهد بود. به این ترتیب، پیش بینی شده کمپانی مشهور اپل قصد دارد در آیفون 14 پرو از دوربین 48 مگاپیکسلی استفاده کند و در عین حال قابلیت ادغام پیکسلی 4 در 1 را برای ثبت عکس‌های 12 مگاپیکسلی در نظر بگیرد. اما مسئله این است که این قابلیت تا کنون برای افزایش کیفیت عکاسی در شب در اغلب گوشی‌های اندرویدی، از جمله‌ محصولات سری 21S سامسونگ و یا گوشی‌های شیائومی شاهد آن بودیم اما طبق این گزارش پیش بینی شده اپل هم قصد دارد از این قابلیت در گوشی‌های خود استفاده کند و آیفون 14 پرو این تحول را آغاز کند.

هم‌چنین، پیش بینی شده مدل‌های پرو آیفون 14 با حافظه رم 8 گیگابایتی عرضه شوند که یک پیشرفت نسبت به رم 6 گیگابایتی نسل فعلی محسوب می‌شود. در زمینه طراحی ظاهری هم بالاخره قرار است اپل بریدگی بالای نمایشگر را کنار بگذارد و به سراغ استفاده از حفره دوربین برود. پورت USB-C هم جایگزین پورت مرسوم گوشی‌های اپل یعنی لایتنینگ خواهد شد که خواست همیشگی کاربران گوشی‌های آیفون بوده است. در کنار تمام این ویژگی‌ها پیش بینی شده همه مدل‌های آیفون 14 مجهز به نمایشگر 120 هرتز باشند که در حال حاضر تنها محدود به مدل‌های پرو است. در آخر هم باید گفت مدل‌های 14 گوشی‌های اپل در سال 2022 وارد بازار خواهند شد و تا آن موقع باید منتظر باشیم تا ببینم این گزارشات صحت داشته یا خیر! اما سابقه نشان داده که معمولاً بسیاری از اطلاعات فاش شده از سوی منابع معتبر و تحلیلگران سرشناس در نهایت از سوی اپل نیز مورد تأیید قرار می‌گیرند و در محصولات آن دیده می‌شوند.

نظر خود را بنویسید

دیدگاه